Duyurular

Blog Sayfamız En iyi Google Chrome ile Görüntülenmektedir.
Yeni Makale Eklememiz icin Lütfen support@hitlan.com -E-Mail Atarak Talepte Bulununuz.

27 Eylül 2015 Pazar

Dedicated (Sunucu) Nedir?

Dedicated, sunucu anlamında kullanılmaktadır. Yani dosya barındırmak için hazırlanmış, ve kontrol panel, mysql gibi modülleri içerisinde barındıran, hazır makinalardır. Ülkemizde dedicated fiyatları el yakmaktadır. Yani çok pahalıdır. Fakat, sitenizin hızı, bu dedicated in nerede olduguna baglıdır. Amerika, şu anda bu işin tekel'i gibi görünmektedir. Ülkemizde de bu hizmet, günden güne yaygınlaşmaktadır. Sitenizi Türkiye de bulunan bir makina da host etmeniz,Google'da yapılan Türkçe kelime aramalarında, üst sıralarda çıkmanıza katkıda bulunabilir. Bu bir söylenti olarak görünse de, örnekleri mevcuttur.

Dedicated avantajlıdır. Çünkü sitenize yapılan / yapılacak saldırılarda, IP banlama gibi haklarınız vardır. Baska bir yerden host aldıgınızda, sitelerinizde bu tür sorunlar oldugunda, hosting firmanız sizi kapı dışarı edebilir, veya bu gibi saldırı vs durumlarında host firmanıza anında erişmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden dedicated önerilmektedir.

Fakat, sunucu yönetiminden anlamıyorsanız, mutlaka server almadan önce, bu konu hakkında araştırmalar yapmalısınız. Bazı firmaların fiyatları çok düşük olmasına ragmen, sunucu da oluşacak herhangi bir bozukluk da, sizden ek ücret talep ederler. Örnegin Operation System bozuldu derler, 50 $ reboot ücreti isterler. Ayrıca siteniz reboot atıldıgı süre içerisinde kapalı kalacaktır. Verilerinizin kurtarılamama ihtimalide vardır.

Eger dedicated almak gibi bir düşünceniz var ise, önce Türkiye de bulunan güvenilir firmaları aracı olarak kullanarak dedicated almanızı öneririz. Zaten ilerleyen zamanlarda sunucu yönetimini çözersiniz. Çözdüğünüzde ise, aracı kullanmadan server alabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder