Duyurular

Blog Sayfamız En iyi Google Chrome ile Görüntülenmektedir.
Yeni Makale Eklememiz icin Lütfen support@hitlan.com -E-Mail Atarak Talepte Bulununuz.

31 Temmuz 2012 Salı

Cloud (bulut) hosting nedir?


Cloud hosting, birden fazla sunucunun birbiri ile başlanmasından oluşan bir servistir. Sunucuların aynı veri merkezi içinde olma zorunluluÙu da yoktur, bir network ile birbirlerine baÙlı olmaları yeterlidir.
Hatta yurtdışındaki bazı firmalar sunucularını farklı kıtalardaki farklı veri merkezlerinden tutmaktadır. Cloud hosting üzerinde çalışan siteye erişmek isteyen birisi hangi verimerkezine daha yakın ise, site o veri merkezi üzerinde çalışabilmektedir. Bu da sitenin çalışırken kullanıcıya hızlı cevap vermesini saÙlar. Ayrıca bir veri merkezinde sorun oluşur ise diÙer veri merkezleri çalıştıÙı için,  bu sorundan uygulama ve son kullanıcı etkilenmez.
Cloud hosting, load balanced (yük dengeli) çalışmaktadır. Yani uygulamanız çalışırken, ne kadar kaynaÙa ihtiyaç duyuyorsa o kadarını kullanırsınız ve kullandıÙınız kaynak kadar para ödersiniz. Klasik sunucu hizmetlerinde eÙer uygulamanız bir vps'de çalışamayacak kadar büyük ise dedicated kiralamanız gerekmektedir. Ama bazen dedicated sunucu da ihtiyacınızdan fazla işlem gücüne, belleÙe ve depolama alanına sahip olabiliyor. Bu durumda gereksiz yere kullanmadıÙınız kaynaÙa para ödemiş oluyorsunuz. Cloud hosting, ihtiyacın kadar kullan ve kullandıÙın kadar para öde mantıÙı ile çalıştıÙı için, dedicated sunucu kiralayacak kadar bütçesi olmayan bir çok web geliştiricisi cloud hosting kullanmaktadır.
Sunucuların toplam işlem gücü, depolama alanı ve bellekleri uygulamalar tarafından ortak kullanılmaktadır. Sunuculardan birisi arızalandıÙında diÙer sunucular çalışmaya devam ettiÙi için uygulamalar da çalışmaya devam etmektedir. Bu da diÙer klasik hosting servislerine göre, çok iyi uptime oranı demektir. Dedicated sunucu kiraladıÙınzda ise sunucu arızalandıÙı zaman uygulamanız çalışamaz.
Sonuç olarak cloud hosting , ölçeklenebilir hostindir diyebiliriz. Klasik hostingden daha esnek, kaynaklar ve maliyet açısından daha verimli ve daha sorunsuz bir hizmet saÙlar. Türkiye Dısında cloud hosting saÙlayan firma örnek olarak www.icn.bg 'yi örnek verebiliriz. Yerli olarak da bu hizmeti saÙlayan bir çok firma bulabilirsiniz. Bunlar genelde yabancı firmaların reseller'ları oluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder